advertise

تاثیر هیومیک اسید بر گیاهان

هیومیک اسید جزء کودهای بدون اثر مخرب زیست محیطی است که گاهی اوقات به آن کود آلی دوست دار طبیعت نیز گفته میشود. این ترکیب تاثیر بسیار خوبی برای گلدهی ورشددر گیاهان گل‌دار میشود که به عنوان یکی از مهمترین اجزای دراین ترکیب می‌توان از منیزیم،روی،اهن،نیتروژن فسفر یاد کرد. همه گیاهان برای انجام فتوسنتز نیاز به مقدار زیادی ازت ونیتروژن دارند که این کار را هیومیک اسید برای کلروفیل گیاهان انجام می‌دهد.
و همینطور پروتئینی که در خاک نقش زیادی در شادابی گیاه دارد که هیومیک اسید به عنوان یک کود آلی تصمین کننده این شادابی و سلامت گیاه است.واینگونه تاثیر اسید هیومیک بر گیاهان هنگامی که کشاورز یا باغبان به علت بالا بودن ریشه گیاه شروع به قلمه‌زنی آن می‌کند که این کار در ابتدا، مستلزم ریشه قوی داشتن گیاه است که باقرار گرفتن هیومیک اسید در خاک قلمه باعث ریشه‌زایی آن می‌شود. آلودگی هوا و مشکلات زیست محیطی باعث ایجاد تغییردر ساختار خاک و بهره‌وری آن در رشد گیاه کم می‌شود که هیومیک اسید نقش زیادی در اصلاح خاک و افزایش باردهی آن دارد. .مجموعه گل استایل با برخورداری از سالها فعالیت در زمینه فروش انواع کود، در تلاش بوده تا بهترین کیفیت را با مناسب ترین قیمت خدمت مشتریان عزیز عرضه نماید


تاثیر هیومیک اسید بر گیاهان | گل استایل

خوب است بدانید که کودهای شیمیایی سلامت زندگی انسانی و جانوری را مورد خطر قرار میدهدو خیلی خطرناک است ولی استفاده از این کود آلی به عنوان سوپرجاذب در سطح خاک جریان آب و هوا را آسان می‌کند و به دلیل اینکه عناصر آن از دل طبیعت گرفته شده است هیچ خطری برای گونه‌های انسانی و جانوری نخواهد داشت بلکه باعث شادابی گیاهان و سلامتشان می‌شود. با افزایش هیومیک اسید به خاک گل‌ها می‌توان عملکرد کلروفیل که باعث ایجاد برگ و سبزینگی گیاه شد و تنفس آن‌ را آسان کرد. تنفس گیاه با فتوسنتز صورت میگیرد.
به جذب دی اکسید کربن و دفع اکسیژن توسط گیاه فتوسنتز گفته می‌شود که دی اکسید کربن جذب شده توسط گیاه، یک گاز پر کاربرد برای تنفس گیاه است و از این روش قند لازم جذبش می‌شود.این مبادله اکسیژن و کربن دی اکسید ضامن سلامت گونه‌های انسانی جانوری و گیاهی است پس با استفاده از هیومیک اسید٬ و تاثیر اسید هیومیک بر گیاهان می‌توانید سلامت خود و گیاهانتان را تضمین کنید.

فروش اصلاح کننده های خاک

جهت خرید اصلاح کننده های خاک بر روی لینک مورد نظر کلیک مائید.

هیومیک اسید برای ریشه زایی

امروزه یکی از مهمترین کودهای شیمیایی که سبب اصلاح ‌کنندگی خاک میشود هیومیک اسید است. این کود به علت آبیاری راحت و نفوذ کردن هوا در خاک، بین کشاورزان رواج دارد. با زیاد شدن میزان آلودگی هوا و افزایش دمای زمین، خاک شیمیایی شده است و حاصلخیزی خود را از دست می‌دهد. در این باره بابه کار گرفتن مواد آلی کمک بسیاری به روند رشد گیاهان ودرختان می‌کند که هیومیک اسید نیز جزو این مواد آلی است.
هیومیک اسیدشامل طیف وسیعی از ترکیبات آلی-معدنی مانند: اسید آمینه، پتیدها،فنول‌هاو اسیدهای نئوکلوئیک بوده و در هم‌بستگی با انواع کاتیون‌ها هستند که در مجموع ترکیبات خیلی عالی و منحصربه فردی ساخته‌اند. برای اطلاعات بیشتر هیومیک اسید چیست کلیک کنید با اضافه کردن هیومیک اسیدبه خاک گل‌ها می‌توان کارکرد کلروفیل را که ایجاد سبزینگی وبرگ گیاه است بهبود بخشید و تنفس آن‌ را آسان کرد و اثر هیومیک اسید برای ریشه زایی را برای گیاهان تضمین کرد.

تاثیر اسید هیومیک بر ریشه‌ زایی گیاهان به اندازه ای است که در زمان کمی به نتیجه ای دلخواه رسید. تنفس گیاهان با عمل فتوسنتز انجام می‌شود و مطابق تعریف فتوسنتز، به جذب دی اکسید کربن و دفع اکسیژن توسط گیاه گفته می‌شود که دی اکسید کربن جذب شده توسط گیاه، یک گاز پر کاربردی است که برای تنفس گیاهان بوده و از این طریق قند مورد نیاز جذب آن می‌شود.
این تبادل اکسیژن و کربن دی اکسید تضمین کننده سلامت گونه‌های انسانی، گیاهی وجانوری است برای اینکه نتیجه مورد دلخواه از مصرف هیومیک اسیدبگیریم باید از نحوه مصرف هیومیک اسید و مقدار مصرف هیومیک اسید و زمان مصرف هیومیک اسید برای درختان وزمان مصرف هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی اطلاعاتی داشته باشیم که با کلیک کردن بر روی هر کدام مقاله ای در رابطه با آن توصیح داده است


هیومیک وفولویک اسید چیست؟

حاصلخیزی خاک به کمیت وکیفیت مواد آلی موجود در آن بستگی دارد؛ چون تولید محصولات مطلوب کشاورزی به مقدار مواد مغذی و قابل جذب برای گیاه بستگی دارد.مواد آلی به طور طبیعی و به شکل هیومیک وهوموس در خاک هستند و از تجزیه­ شدن مواد آلی مرده و تحت شرایطی خاص تشکیل می­‌شوند. ترکیبات هوموسی مواد آلی به شکل های فولویک اسید ، هیومیک اسید و هیومین یافت می­‌شوند که از نظر ساختار شیمیایی و اندازه­­ مولکولی با هم متفاوت هستند.
این مواد شرایط خاک را از نظر فیزیکی وشیمیایی تقویت میکند و جذب عناصری مثل نیتروژن،فسفر،آهن،مس،روی،منگنز بیشتر میکند. فولویک اسید Fulvic acid یک‌نوع ماده­ هیومیکی است که از تجزیه­ بقایای موجودات زنده بدست آمده است و رشد و تقسیم سلول­های گیاه را بیشتر میکند و عناصر ماکرو مثل آهن، روی ،منگنز،مس را به همراه خود از سطح گیاه وارد بافت گیاه می­‌کند. این اسید آلی به سلول­ها انرژی وارد میکندویک الکترولیت قوی میباشدو تنظیمشان می‌کند.
این اسید در PHهای قلیایی، اسیدی،یا خنثی محلول است و وزن مولکولیش حدود ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دالتون است. فولویک اسید در ساختارش گروه­های هیدرکسیل و کربوکسیل دارد و به لحاظ شیمیایی خیلی فعال است. این اسید به علت داشتن قدرت تبادل یونی بالا، جذب عناصر معدنیش را در گیاه افزایش می­‌دهد. وموجب افزایش کیفیت و کمیت محصول و اینکه باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش­های محیطی میشود.


کاربرد اسید فولویک

با بیشترشدن محتوای غذایی و سرعت فتوسنتز گیاه باعث افزایش رشد ریشه‌­ها می­گردد.
باعث جذب عناصر مغذی مثل نیتروژن و فسفر و ریزمغذی‌­ها مانند آهن می‌­شود.
قدرت جوانه زنی بذور و کمیت و کیفیت محصولات زراعی و باغی را بیشتر میکند
از ثابت شدن فسفر در کودهای فسفره جلوگیری می­کند.
با ذخیره کردن رطوبت در گیاه باعث مقاومت آن در برابر کم آبی و شوری می­‌گردد.
اسید فولویک به باز شدن روزنه­‌ها و تعرق گیاه کمک می­کند.
باعث افزایش مواد آلی در خاک میشود و فعالیت میکروارگانیسم­‌های مفید بیشتر میشود؛بدین ترتیب شرایط فیزیکی خاک خیلی بهتر میشود
موجب افزایش طول رشد گیاه را افزایش می­شود و بدین ترتیب فرایند پیر شدن آن را به تاخیر می­اندازد.

کاربرد اسید فولویک | گل استایل

نحوه­ مصرف فولویک اسید

خوب است فولویک اسید قبل از کاشت محصولات به مقدار ۲ تا ۵ کیلوگرم در هر هکتارمصرف شود. در زمان داشت محصول نیز مصرف این کود به مقدار ۲ الی ۳ کیلوگرم در هر هکتار باعث افزایش مواد آلی ارگانیک خاک می‌­شود. واینکه این اسید می­تواند همراه کودهای دیگر نیز مصرف شود که در این باره باید ۱ الی ۲ درصد از ترکیب را شکل دهد.
برای استفاده این اسید به صورت محلول پاشی ۳۵۰ الی ۷۵۰ گرم بر لیتر آن در هر هکتار کافی است قیمت فولویک اسید نیز بسته به نوع و میزان محصول کشت شده تغییر میکند. طبیعت، اسید هیومیک و اسید فولویک را با هم به کار می­گیرد.به عنوان مثال هیومیک اسید باعث افزایش نفوذپذیری دیواره­‌های سلولی میشود و به این طریق فولویک اسید آسانتر می­تواند مواد غذایی را به گیاهان برساند. به عبارتی هیومیک اسید درخاک مواد مغذی را در دسترس گیاه قرار می­دهد تا اسید فولویک بهتر نقش خود را به عنوان حمل کننده مواد غذایی ایفا نماید.


و کاربرد فولویک اسید را نشان میدهد و این دو هیومیک اسید برای ریشه زایی و فولویک اسید برای افزایش ظرفیت حفظ آب با یک دیگر همکاری می­‌کنند. در سال­های پیش استفاده­ زیاد از ماشین آلات و روش‌­های مدرن برای کشاورزی به ازدست دادن خاک از مواد آلی و هیومیکی منجر میشود؛ در صورتی­که مقدار مواد آلی موجود در خاک کمتر از ۲% شود، عناصر مهم برای میکرو ارگانیزم­‌های موجود در خاک و هم­چنین برای رشدکردن گیاه فراهم نمی­‌شود.
در چنین شرایطی برای بیشترشدن مواد آلی در خاک به کودهای هیومیک مثل هیومیک اسید و فولویک اسید احتیاج است و همان­گونه که گفته شد، استفاده ی ترکیبی از هیومیک اسید و فولویک اسید عملکرد بیشتر محصولات را به دنبال دارد . با تشکر از توجه شما عزیزان جهت افزایش سطح علمی و تجربی گل استایل ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید یا می توانید از طریق راههای ارتباطی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

ارزان ترین محصولات

کارشناس ارشد بیماری شناسی
پریسا رجبی

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.